Sevdali Tatlar

Sevda’ nın Günlüğü

Anne Ben Lavanta Tarlalarına Gidiyorum.

Yorum bulunamadı

Her yer lavanta… alabildiğine…

Bir kadın… beyazlar içinde.

Bir gün böyle bir fotoğraf gördüm. ‘orada olmalı’ dedim.

‘Orada olmak lazım.’

Nerededir bu tarlalar acaba? Nasıl gidilir oraya?

O fotoğrafta olmak için…

Fransa. Provence. O fotoğrafın çekildiği yer.

Hayalleri Saklamak…

Gözlerimi kapattığımda içerisinde olduğumu düşüdüğüm bu fotoğraf gerçeğe dönüşmeliydi. Hep öyle değil mi? Hayal etmeden gerçekleşmez di mi? Beynimin odalarından birine attım, günü geldiğinde gerçeğiyle değişecek hayalimi.

Gel zaman git zaman ( Türkçesi ; Ne kadar zaman geçti bilmiyorum ) instagramda bir sayfa beni takip etmeye başladı. adı “Lavanta Diyarı” idi. Demek ki o güzelim renkteki lavanta tarlaları benim ülkemde de vardı.

Hemen ileri bir tarihli seyahat kurguladım. Nasıl gidip, nerede kalacağımı ve çekimleri nasıl yapacağımı, götüreceğim elbise rengi dahil planladım. Her ayrıntıyı teker teker düşünmek en sevdiğim iş.

Önce bir yerlerde bir şeylerin olduğunu hayal edip sonrasında rotasını ve şartlarını oluşturmak beni zinde tutan ve her daim heyecan veren şey. Ve bu giderek ‘yaşam tarzım’ oldu sanırım.

Gel Anne! Bu seyahat nasıl oluştu hepsini sana anlattım. Hadi düş peşime birlikte gidelim.

Lavanta Kokulu Köy de Neresi?

Isparta Keçiborlu Kaymakamlığı ve Kuyucak Köyü Muhtarlığının yürüttüğü “Lavanta Kokulu Köy” projesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes tarafından destekleniyor.

Kırsal turizmin canlandırılması kapsamında en iyi örneklerden biri olan Fransa-Provence bölgesine Kuyucak ileri gelenleri, proje ekibi ve lavanta üreticisi kadınların katılımıyla bir gezi düzenlenmiş.

Dönüşte Kuyucak köyü, lavanta turizmine kapılarını açmak için işe koyulmuş. Lavanta Kokulu Köy’e 2016 yılında 20 bin turist gelmiş. Nasıl? Bence hiç de fena değil.

Kuyucak Köyüne Nasıl Gidilir?

Onca güzelliğine rağmen hiç kaprisi olmayan bitki “Lavanta”

Bir kere ekiliyor ve neredeyse 20 yıl hasat edilebiliyor. sıcağın altında su bile istemeden zamanı gelince en güzelinden çiçekler veriyor.

Kuyucak Köyü Isparta-Keçiborlu İlçesi Karayolu üzerindedir. Ankara, İstanbul, İzmir, Afyon, Eskişehir ve Denizli gibi birçok şehirden D-650 karayolu ile Kuyucak köyüne karayolu ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca köye Isparta Havaalanı sadece 20 km.

Mis Kokulu Köye Ne Zaman Gidilir?

Lavanta tarlaları 25 Haziran – 25 Temmuz tarihleri arasında o güzel renkteki tohumları veriyor. Bu tarihler arasında en canlı haliyle en güzel görüntülerini yakalayabilirsiniz.

Beyaz ya da renkli elbiseler, şapkalar, elinizde cici sepetler ile doyasıya pozlar verebileceğiniz zamanlar. Tabii sıcaklık ve yağmur bu tarih aralıklarının değişmesine etken olabiliyor. Bu yıl Temmuz ayının ilk günleri çok sıcak olduğundan ayın ortalarına gelindiğinde lavantaların rengi biraz açılmıştı. Kuyucaklı Hasan amcamız daha güzel görüntüler alabilmemiz için bizi yayla tarafındaki lavantalara götürdü. Yüksekler daha serin olduğundan tarlalardaki lavanta renkleri daha canlı kalmıştı. Hasat zamanına kadar gün doğumu ve gün batımını bekleyerek tekrar tekrar bakmaya doyamayacağınız kareler yakalayacağınıza eminim.

En Güzel Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Yola çıkmadan evvel biraz valizinize alacaklarınıza çalışın derim. Zira lavantaları görünce pişman olabilirsiniz. Lavanta rengine ve yeşile kontras almanızı tavsiye ederim. Köyün hemen girişinde sizi  lavanta tarlaları  karşılayacak. Ama acele etmeyin daha çok var.

Köy içerisinde kadınlar tezgahlarını açmış lavanta ürünlerini satıyor. Hadi git yanına kırmızı yanaklı teyzeyle bir fotoğraf da sen çek. Köy kahvesinde ise amcalar oturmuş gelen geçeni seyrediyor. Köyden çıkıp tarlalara doğru gittiğinizde alabildiğine uzanan lavantaları göreceksiniz. Tarlaların ufuk çizgisinde ise Eğridir Gölü . Her ne kadar son yıllarda iyice suyu çekilmiş olsa da siz yine sırtınızı verip güzel pozlar verebilirsiniz.

Lavantaların, yaylada, daha yüksek rakımda , yetişenlerini ise sabah erken saatte görmeye gittik. İşte beklediğim renk buydu.

Lavanta Tarlalarına Gelmişken Salda Gölü’ne Ne Dersin?

Isparta’ya yaklaşık 120 km uzaklıkta olan Salda Gölü, Burdur şehri sınırları içerisinde. Etrafında tesis ve yerleşim yeri olmayan göle yaklaştığınızda inanılmaz bir görselle karşılaşıyorsunuz. Beyaz ve mavinin mükemmel birleşimi burada. Türkiye’nin en derin göllerinden olan Salda’nın  içerdiği magnezyum, soda ve kil sayesinde suyunun da şifalı olduğu söyleniyor. Ayrıca göl kenarında kaya gibi duran beyaz tortulara Mars’ta da rastlanılmış, Anne.

Şu sacda pişen gözlemelerinden de yesek mi, ayran da var mıdır acaba?

İyi ki geldik di mi anne?

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 2 3 4 5